Od 2003 roku, w którym powstało Reflection No. 1 na kwartet smyczkowy, Marcel Chyrzyńskisukcesywnie rozbudowuje cykl kompozycji o utwory na różne składy. 4 lutego zapraszamy do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, gdzie po raz pierwszy w Polsce zabrzmi jego Reflection No. 8 na fortepian solo. Przy fortepianie zasiądzie Ignacy Lisiecki, który w ubiegłym roku prawykonał utwór w Japonii.

„Wszystkie utwory z cyklu Refleksji są wyrazem moich przemyśleń związanych z przemijalnością i kruchością egzystencji”, komentuje kompozytor. „Kontemplacyjność i wyciszenie emanujące z tych kompozycji oddają moje emocje wynikające z zaakceptowania takiego porządku świata. Refleksja nr 8została skomponowana z myślą o wielkim polskim pianiście Ignacym Lisieckim i jest mu dedykowana”.

Przypomnijmy, że wśród Reflections są utwory nie tylko na instrument solowy, jak wspomniane Reflection No. 8 na fortepian lub No. 2 na klawesyn, ale też na zespoły kameralne (Reflection No. 1 na kwartet smyczkowy czy Reflection No. 4 na flet, klarnet, wiolonczelę, perkusję i fortepian). Niektóre z nich zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. 

Czego można spodziewać się po Reflection No. 8? Ignacy Lisiecki tak komentował utwór przy okazji prawykonania w lipcu ubiegłego roku w Yokohamie: „Reflection No. 8 to kompozycja, która od pierwszego kontaktu intryguje nastrojem kontemplacji, niepokoju, a zarazem jest w jej harmonii zawarta chęć rozładowania tych wątpliwości i znalezienia jakiejś formy odprężenia, ukojenia, czyli jednak poszukiwanie stanu zen, czyli filozofii tak bliskiej kulturze Japonii i samemu kompozytorowi”. Więcej o japońskim prawykonaniu można przeczytać w poświęconej mu aktualności

Ignacy Lisiecki jest pianistą aktywnie promującym polską muzykę w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale też koncertującym w najważniejszych salach w Polsce. W grudniu 2021 roku wraz z Orkiestrą Muzyki Nowej prawykonał Koncert fortepianowy „Phantomaticon” związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytora Pawła Hendricha, o którym pisaliśmy tutaj

Bilety na wydarzenia można kupić w kasie lub za pośrednictwem elektronicznego systemu biletowegoFilharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

PWM – Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *