Daleka jestem od euforii, kiedy widzę propozycje kolejnych transkrypcji utworów Chopina na różne zestawy instrumentów. Wśród ogromu karykatur na całe szczęście zdarzają się perełki – dwie z nich znajdziemy na płycie „new dimension” duetu saksofonowo – gitarowego. Magdalena Jakubska – Szymiec i Grzegorz Szymiec zaserwowali słuchaczom ich najnowszego albumu autorską transkrypcję dwóch chopinowskich mazurków (fis-moll op. 6 nr 1 i F-dur op. 68 nr 3). Połączenie saksofonu sopranowego z gitarą już samo w sobie jest rzeczą niecodzienną, a w mazurkach Chopina stwarza przestrzeń dźwiękową trudną do ogarnięcia dla tradycjonalistów – lepiej nie szukać w tych miniaturach wiernego „przepisania” chopinowskich nut, to raczej nowa jakość brzmieniowa, odległa od tradycyjnego kształtu, a przez to bardzo interesująca.

Z „Arpeggione” Schuberta sprawa jest znacznie prostsza – liczne transkrypcje na dobre zadomowiły się w repertuarach koncertowych wielu artystów, a adekwatne do możliwości danego instrumentu manewrowanie rejestrami nie wzbudza już zdziwienia. Bardzo podoba mi się wersja duetu Six&Sax – intymna, z klasą, aż żal, że na płycie nie znalazła się cała Sonata, jedynie jej pierwsza część.

Poza tym znajdziemy na krążku muzykę twórców współczesnych: urokliwy eklektyzm utworów Łukasza Wosia, pobudzające wyobraźnię „Winter’s Tale Fantasy” i przepiękne dwie z sześciu Melodii Ludowych Marka Pasiecznego – znowu szkoda, że nie ma całego cyklu (tu odzywa się moje prywatne zamiłowanie do muzyki ludowej), utwory Ewy Fabiańskiej – Jelińskiej i Weroniki Ratusińskiej – Zamuszko – małżeński duet wykonawców znakomicie odnajduje się w różnych stylach i językach muzycznych.

Szeroki zestaw repertuarowy na pierwszy rzut oka może się wydawać nieco chaotyczny, jednak słuchacz zostaje szybko „kupiony” przez fantastyczne operowanie czasem w muzyce, piękne brzmienia instrumentów tworzących razem zaiste nowy wymiar. 50 minut – bo tyle trwa cała płyta – mija w mgnieniu oka.

Kategorie: Recenzje

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *