Najnowsze dźwięki, oryginalne pomysły, niebanalne konwencje i przekraczane granice twórcze – to wszystko czeka na słuchaczy już od 5 grudnia w murach Akademii Muzycznej w Łodzi. Niedzielnym koncertem symfonicznym „Kompozytorzy Łódzcy”rozpocznie się 78. sesja Musica Moderna – dni muzyki współczesnej, które potrwają do 9 grudnia. W programie koncertów znaleźli się m.in. Roman Haubenstock-Ramati, Artur Zagajewski, Olga Hans i Zdzisław Szostak. Bilety na koncert symfoniczny „Kompozytorzy Łódzcy” (5.12) w Sali Koncertowej AM przy ul. Żubardzkiej 2a w cenie 30 zł i 20 zł są dostępne do zakupu w kasie biletowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Na pozostałe wydarzenia (6-9.12), które odbędą się w Sali Kameralnej AM przy al. 1 Maja 4, obowiązuje wstęp wolny.

Inauguracja 78. sesji Musica Moderna to zarazem finał 9. edycji AŻ Festiwalu. 5 grudnia (niedziela) o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej zostaną prawykonane kompozycje wykładowczyni Olgi Hans oraz studenta Wojciecha Glądysa – zwycięzcy VII Uczelnianego Konkursu Kompozytorskiego „Mała Symfonia”. Program dopełni suita symfoniczna z muzyki filmowej do popularnego serialu „Królowa Bona”. Autorem ścieżki dźwiękowej do obrazu Janusza Majewskiego jest Zdzisław Szostak – zmarły przed dwoma laty zasłużony dyrygent Filharmonii Łódzkiej i wieloletni pedagog Akademii. Tego wieczoru pod batutą Marcina Wolniewskiego wystąpi trio altówkowe Triviolium, trio fletowe oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi.

Kolejne wydarzenia odbędą się już w Sali Kameralnej łódzkiej uczelni muzycznej. Poniedziałek (6.12) rozpoczną emocje konkursowe – w samo południe zabrzmią utwory zakwalifikowane do finału VI Konkursu Kompozytorskiego dla Młodzieży Moja (mi)nuta. Natomiast na wieczornym koncercie o godz. 18.15 wystąpią goście – duo Anna Kwiatkowska i Mikołaj Pałosz, którzy zaprezentują nowy program z ich płyty AURE. Tytuł albumu oznacza „bryzę”. W książeczce płytowej czytamy: „specyficzna aura utworów, które znalazły się w tym albumie, ma nawiązywać do szumu wiatru, lekkiego powiewu (…) Dźwięki wydają się nie z tego świata, a każdy z nich jest własnym mikroświatem brzmień…”.

fot. Dariusz Kulesza

Tradycyjnie jeden z koncertów jest prezentacją najnowszych dokonań kompozytorów, którzy pracowali w Studiu Komputerowym Muzyki Elektronicznej. W programie wtorkowego wydarzenia (7.12, godz. 18.00) znalazły się utwory elektroniczne, elektroakustyczne i wykorzystujące live electronics. W świat dźwięków komputerowych publiczność zanurzy się dzięki kompozycjom zarówno pedagogów, jak i studentów specjalności kompozycja muzyki filmowej oraz realizacja dźwięku. Estrada Sali Kameralnej będzie należała do młodych kompozytorek i kompozytorów także w środę (8.12, godz. 18.00).

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/78-sesja-musica-moderna

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *