Festiwal Muzyczna Korzkiew to cykl wydarzeń artystycznych, pełniących istotną rolę w życiu kulturalnym Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na które składają się cotygodniowe koncerty, a także spotkania z artystami i animatorami kultury. Po przerwie w 2020 roku, kiedy życie kulturalne praktycznie zamarło, Festiwal powraca w roku 2021 z nadzieją na lepsze. Cykliczne koncerty i spotkania odbywające się w ramach Festiwalu po raz kolejny, niczym słynne obiady czwartkowe na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, stwarzają wszystkim zainteresowanym okazję do spotkania się z nietuzinkową twórczością artystyczną prezentowaną przez plejadę znakomitych muzyków z Polski i Europy.

Pomysłodawcą i inicjatorem Festiwalu jest prof. dr hab. Mirosław Herbowski – ceniony pianista i pedagog związany z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Uniwersytetem Rzeszowskim oraz Duńską Królewską Akademią Muzyczną w Kopenhadze. Festiwal, od roku 2011 organizowany jest przez Stowarzyszenie „Muzyczna Korzkiew”, którego działalność opiera się na umożliwianiu bliższego kontaktu z wysokiej klasy muzyką, a także promocji młodych artystów oraz animacji muzyczno-kulturalnej w regionie.

Wszystkie wydarzenia odbywają się podczas okresu wakacyjnego w położonym niecałe 30 minut drogi od Krakowa zabytkowym kościele p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi, który słynie z niepowtarzalnej akustyki. Do tej pory Festiwal miał możliwość gościć takich artystów scen polskich i zagranicznych, jak Bester Quartet, Mariusz Drzewicki, Andrzej Jasiński, Robert Kabara, Arttu Kataja, Daniel Stabrawa oraz wielu innych znakomitych wykonawców. Regularnym i jednym z najważniejszych wydarzeń cyklu jest koncert promujący młodych laureatów konkursów muzycznych, za sprawą którego Stowarzyszenie stara się wspomóc wykonawców rozpoczynających swą karierę artystyczną.

Podczas najbliższej edycji Festiwalu Muzyczna Korzkiew 2021 będzie można posłuchać m. in. najnowszych kompozycji pianisty jazzowego Dominika Wani, a także koncertu zespołu Cracow Golden Quintet – laureata Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie 2019, nominowanego do nagrody fonograficznej Fryderyk 2021. Ponadto, jak co roku, zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjął koncertmistrz Filharmoników Berlińskich – Daniel Stabrawa. Wśród innych ciekawych programów repertuaru znajdą się koncerty uczestników Konkursów Chopinowskich i laureatów innych znaczących turniejów muzycznych, a także cztery odsłony muzyki kameralnej przeznaczonej na tria fortepianowe.

Strona wydarzenia:

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *