Sławomira Wilga – skrzypce

Anna Banaś – wiolonczela

Izabela Wilga – fortepian

fot. Magdalena Paszko

Kilkanaście lat temu, w murach Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F.Chopina w Bytomiu spotkały się trzy niezwykle utalentowane instrumentalistki – siostry: skrzypaczka Sławomira Wilga i pianistka Izabela Wilga, oraz wiolonczelistka Anna Banaś. Wtedy rozpoczęła się ich wspólna muzyczna przygoda, która od niedawna zyskuje rozpoznawalność na polskiej scenie kameralnej pod nazwą As-SAI TRIO.

fot. Magdalena Paszko

Przez ostatnie lata duet sióstr Wilga stał się znany szerokiej publiczności – Sławomira, laureatka czołowych nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych zapraszana jest jako wykonawczyni recitali wraz z siostrą, tworząc duet mający w swym repertuarze wiele kameralnych pozycji na skrzypce i fortepian. Tym bardziej cieszy fakt, że artystki zdecydowały się – będąc doświadczonymi kameralistkami – powołać oficjalnie do życia trio fortepianowe w składzie, który nie musi się „uczyć siebie nawzajem od zera”. Niewiele jest triów fortepianowych na polskiej scenie muzycznej, funkcjonujących jako stałe zespoły pod rozpoznawalnym szyldem. A warunkiem kameralistyki najwyższej próby nie jest okazjonalne kolektywne muzykowanie, tylko setki godzin spędzone na graniu/ćwiczeniu/rozmowach/kłótniach/szukaniu interpretacji/etc… . Wprawne ucho potrafi wychwycić różnicę pomiędzy wykonaniem poprzedzonym kilkoma/kilkunastoma próbami, a produkcją w której wspólne brzmienie, oddech, fraza są jak najnaturalniejsza rzecz na świecie, bo wypracowywane latami. Ten kapitał, który jest w dyspozycji As-SAI TRIO procentuje obficie: przed tygodniem artystki otrzymały tytuł Mistrza w VIII Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach, organizowanym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy – był to jeden z niewielu konkursów czasu pandemii, który odbywał się „na żywo”.

fot. Magdalena Paszko

Trudny czas wybrały artystki na budowanie marki zespołu – koncerty są odwołane/przełożone na późniejszy termin, a większość konkursów aktualnie jest w formule online. Co do tego ostatniego, nie zawsze online oznacza niższy poziom – chociażby słynny, jeden z najtrudniejszych konkursów pianistycznych na świecie Arthur Rubinstein Piano Master Competition w Tel Avivie odbył się w przeważającej części online. As-SAI TRIO pracowicie spędziło pierwsze miesiące 2021 roku, a efekty są imponujące: I Nagroda – Rocky Mountain Ensemble Competition, Toronto, Canada; II Nagroda – Iscart International Music Competition, Lugano, Szwajcaria; III Nagroda – III Międzynarodowy Konkurs Muzyczny OPUS 2021, Kraków, Polska; I Nagroda – The King’s Peak International Music Competition, USA; I Nagroda – World Open Online Music Competition, Serbia; I Nagroda – Danubia Talents „Wiener Klassiker” 2021, Węgry; I Nagroda – I International Online Instrumental Performance Competition, Polska; I Nagroda – International Art Media Contest, Hiszpania. Dodatkowo As-SAI TRIO zakwalifikowało się do finału II Elevato Piano & Chamber Competition, który odbędzie się w lipcu w Sali Koncertowej Konserwatorium w Bern, Szwajcaria.

fot. Magdalena Paszko

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *