Viet Trung Nguyen

Viet Trung Nguyen, 25-letni student bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Katarzyny Popowej – Zydroń wystąpił w samo południe 15 maja w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Młody pianista jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych, a co aktualnie najważniejsze – weźmie udział w eliminacjach do XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Jako pierwszy zabrzmiał Nokturn Des – dur op. 27 nr 2 – lubią ten utwór pianiści, występujący ostatnio na koncertach w Żelazowej Woli, całe szczęście każda interpretacja jest jak inna historia – a ta dzisiejsza była mocno wciągająca. Pianista zaprezentował całe spektrum jakości emocjonalnych i barwowych, od quasi – impresjonistycznego po wręcz symfoniczne brzmienie instrumentu. Czy było to zbyt kolorowe? Raczej nie – ten Nokturn zawiera w sobie najbardziej skrajne emocje, „zagranie” ich wymaga użycia odpowiednio intensywnych w przekazie emocjonalnym środków wyrazu wykonawczego.

Viet Trung Nguyen

Kolejno: Preludia op. 28, nr 17-24. Oczarował młody pianista przestrzennym brzmieniem, aktywnością w małym dramacie 18-tego Preludium, cudownie kontrapunktującą lewą ręką w nr 21. Im bliżej końca cyklu, tym większe emocje były słyszalne.

I na koniec – Polonez As – dur op. 53, elegancki, ale także rozemocjonowany. Nguyen wplata swoją poetykę muzyki Chopina w każdą wykonywaną frazę. Czasami intensywność wydaje się być zbyt duża, nie dająca słuchaczowi ani chwili wytchnienia. Bez wątpienia Chopin w wykonaniu młodego pianisty przykuwa uwagę, obyśmy mieli okazję usłyszeć go podczas przesłuchań konkursowych w październiku tego roku.

Kategorie: Relacje

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *