W miniony piątek – 24 kwietnia – Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej uraczyła melomanów kolejnym znakomitym koncertem, na który złożyły się dwa dzieła: Koncert wiolonczelowy op. 43 Mieczysława Wajnberga oraz I Symfonia C-Dur op. 19 Carla Marii von Webera. Solistą w koncercie wiolonczelowym był Marcin Zdunik, znakomity polski wiolonczelista wielokrotnie nagradzany za dokonania zarówno konkursowe jak i fonograficzne, aktywnie koncertujący instrumentalista ale i również kompozytor,aranżer, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Całość poprowadził związany od lat z wrocławską Akademią Muzyczną dyrygent Wojciech Rodek, piastujący stanowisko dyrektora Filharmonii Lubelskiej, mający na swoim koncie bogatą historię występów z orkiestrami zarówno w Europie jak i poza jej granicami, obejmującą współpracę z najwybitniejszymi artystami, takimi jak Ingolf Wunder, Rafał Blechacz, Gautier Capuçon czy Krzysztof Jakowicz.

Można by rzec, że program został dobrany na zasadzie kontrastu – pełna liryzmu i nostalgii, niepozbawiona wirtuozerii, mocno nawiązująca do żydowskiej kultury muzycznej kompozycja Wajnberga wobec ruchliwej, energetycznej symfonii Webera.

Twórczość Mieczysława Wajnberga od pewnego czasu przeżywa prawdziwy renesans na estradach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Koncert wiolonczelowy op. 43, skomponowany w 1956 roku i prawykonywany przez samego Rostropowicza jest pełen struktur zakorzenionych w żydowskiej muzyce. Zdunik doskonale operował nastrojami przenosząc słuchacza w muzyczny świat kompozytora. Centralną część kompozycji stanowi Allegro oraz kadencja solisty, które były fantastycznym pokazem wirtuozerii zarówno solisty jak i całego zespołu.

Popis orkiestry stanowiła I Symfonia C-Dur, dzieło pełne wigoru i ruchliwości rytmu, skomponowane przez zaledwie dwudziestoletniego Webera. Zespół doskonale oddał tę energię przy jednoczesnej przejrzystości tematycznych planów.

Koncert dostępny jest na kanale YouTube orkiestry: 

Kategorie: Relacje

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *