Niedzielny koncert online Capella in Theatrum znakomitego zespołu Capella Cracoviensis stanowił święto muzyki Antonio Vivaldiego, którego twórczość wypełniła prawie godzinny program: Sinfonia Es-dur „Al Santo Sepolcro” RV 130, Koncert wiolonczelowy g-moll RV 416, Sinfonia h-moll „Al Santo Sepolcro” RV 169, Koncert fagotowy C-dur RV 477, Koncert na 2 skrzypiec i wiolonczelę d-moll RV 565, Koncert na wiolonczelę i fagot g-moll RV 531. Było to również ważne wydarzenie dla miłośników wykonawstwa „historycznie poinformowanego”, a także tych – znacznie liczniejszych – którzy dopiero rozpoczynają obcowanie ze sztuką w tym ujęciu. Orkiestra grająca na instrumentach historycznych znana jest poza Polską także w szerokim świecie, ma za sobą koncerty w tak renomowanych salach jak amsterdamska Concertgebouw, Wiener Konzerthaus czy Królewska Opera w Pałacu Wersalskim.

Koncert poprowadził Marcin Świątkiewicz, znakomity klawesynista związany z Akademią Muzyczną w Katowicach, laureat Paszportu Polityki w roku 2015. Realizuje się zarówno jako solista jak i członek zespołów, współpracując z takimi jak np. Capella Cracoviensis, {OH} Orkiestra Historyczna czy Arte dei Suonatori.

Koncerty skoncentrowane na wykonawstwie historycznym, choć w Polsce wciąż dalekie od muzycznego mainstreamu, zajmują coraz ważniejszą pozycję na mapie kulturalnych wydarzeń naszego kraju. Dzieła Vivaldiego w wykonaniu znakomitego ansamblu i zaproszonych gości odznaczały się niezwykłą energią a zarazem transparentnością struktur, historyczne instrumenty smyczkowe w połączeniu z brzmieniem klawesynu wyróżniały się jasnym i klarownym dźwiękiem. W wolnych fragmentach zaś uwagę przykuwało charakterystyczne, urzekające kształtowanie dźwięku.
Repertuarową ciekawostką niewątpliwie był koncert na fagot i wiolonczelę, zestaw jakże rzadko spotykany w muzyce bliższej naszych czasów. Instrumenty w ciekawy sposób kontrastowały barwą: jasne brzmienie wiolonczeli barokowej zestawione zostało z ciepłym, nieco ciemniejszym brzmieniem barokowego fagotu, który okazał się być instrumentem równie wirtuozowskim co wiolonczela czy skrzypce.

Koncert był niewątpliwie wspaniałym doznaniem artystycznym jak i interesującą eksploracją muzyki Antonio Vivaldiego w ujęciu historycznym. Całość dostępna jest na profilu Facebook’owym orkiestry:

https://www.facebook.com/capella.cracoviensis/videos/2590311801277885/

Kategorie: Relacje

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *