Międzynarodowe Forum Altówkowe to cykliczne wydarzenie, w którego centrum jest problematyka związana z grą na altówce. Na moduły piątej edycji składać będą się wykłady, otwarte lekcje mistrzowskie i koncerty, na których wykonywane będą zarówno utwory znane, jak i te mniej popularne oraz nowe. Wśród wykładowców i wykonawców znajdą się pedagodzy polskich Akademii Muzycznych, goście z Europy i spoza naszego kontynentu. Obecna, piąta już edycja Forum, odbędzie się w dniach 10-14 kwietnia 2021: tym razem większość eventów zrealizowana zostanie w formie internetowej poprzez linki do tych wydarzeń na kanale Youtube Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Najważniejszym wydarzeniem Forum będzie premiera 12 miniatur na altówkę solo, napisanych przez sześć poznańskich kompozytorek (Monika Kędziora, Ewa Fabiańska-Jelińska, Barbara Kaszuba, Alina Kubik, Katarzyna Taborowska, Agnieszka Zdrojek-Suchodolska) w wykonaniu prof. dr hab. Marcina Murawskiego i studentów jego klasy altówki, z gościnnym udziałem absolwenta dr K. Babki. Koncert ten jest częścią projektu „12 wymiarów altówki” na który składają się również publikacja nut w Wydawnictwie Akademii Muzycznej w Poznaniu, nagranie płyty CD dla Acte Prealable oraz realizacja filmu dokumentalnego w reżyserii Anny Kochnowicz-Kann, opowiadającego o całym procesie projektu i jego aspektach.

Wśród innych premier m.in. Kaprysy na altówkę solo Magdaleny Cynk w wykonaniu dr hab. Wojciecha Kołaczyka, prof. AS, Three Cartoons na altówkę i klarnet basowy Piotra Szewczyka w wykonaniu Hillary Herndon – altówka (USA) i Jorge Variego – klarnet basowy (USA), wśród wykładów m.in. dr Ames Asbell (Texas State University, USA) – „Tango Performance Techniques and Repertoire for Viola”, dr hab. Jacek Dumanowski (Akademia Muzyczna Kraków) – „Utwory altówkowe J.N. Hummla” czy adwokat Dominiki Stopczańskiej – „Ochrona prawna instrumentów”.

W ramach Forum odbędą się również masterclassy online prowadzone przez profesorki altówki z USA: Hillary Herdon (University of Tennessee), dr Ames Asbell (Texas State University), dr Katrin Meidell (Columbus State University) oraz przez Karin Dolman z Codarts University of the Arts, Rotterdam.

Serdecznie zapraszamy do wirtualnego udziału!

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *